dewalt_dfm1110040
DEWALT DFM1110040 PTB-PRO push-through anchor zinc-plated M6x85
0.57 tax incl.
On order: delivered from 02/07/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 100.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 02/07/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • PTB-PRO M6x85 Piercing anchor - Zinc-plated
Features
  • ETA option 1 approval for cracked and uncracked concrete*
  • Approved for seismic loading (M8-M16)**C1 approved and M12*C2 approved
  • Two approved installation depths (M12 and M16)*
  • Long thread for flexibility in fixture thicknesses
  • Special cone design for quick installation
  • Fireproof
  • * PTB-PRO galvanised and stainless steel ** PTB-PRO galvanised
Key features according to our expert
  • Drilling diameter: 6 mm
  • Overall length: 85 mm
  • Surface treatment (bolt): Zinc plated
  • Thread dimension: M6
  • Product Range: Dewalt PTB-PRO
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352969510
  • Supplier number: DEWALT DFM1110040
Drilling diameter
6 mm
Overall length
85 mm
Surface treatment (bolt)
Zinc plated
Thread dimension
M6
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Hex
Box
NO
Finish
100,0
Pack quantity
YES
Integrated belt hook
YES
Head size
Zinc Plated
Uncertainty k 1 (vibration)
M6 mm
Length
35,0 mm
Head type
10,0 mm